40 lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa
600 nowych klientów rocznie
20.000 klientów na świecie

W druku 3D w środowisku przemysłowym przygotowane uprzednio cyfrowe dane CAD są drukowane trójwymiarowo. Używa się do tego różnych materiałów, które za pomocą ramienia robota z podłączoną dyszą są nanoszone warstwami. W ten sposób warstwa po warstwie powstaje żądany kształt lub zaprojektowany produkt. Dzięki tej technologii firmy mogą wytwarzać taniej produkty o złożonych kształtach lub prototypy.
Przepływ najprzeróżniejszych materiałów (np. granulatów a także gazów osłonowych) regulują różne zawory.
Nie można porównywać przemysłowego druku 3D z już dostępnymi rozwiązaniami do druku trójwymiarowego w warunkach domowych. Do przemysłowego druku 3D są potrzebne dużo bardziej złożone instalacje, które stawiają szczególne wymagania również zainstalowanym zaworom. Przemysł korzysta z najprzeróżniejszych metod druku 3D wykorzystując jego szeroką paletę możliwości zastosowania.
Dzięki rozwijającemu się szybkiemu prototypowaniu, coraz więcej przedsiębiorstw jest w stanie wytwarzać prototypy, serie zerowe oraz złożone konstrukcje specjalne taniej i szybciej nich dotychczas. Również produkcja małych serii i części zamiennych staje się dzięki temu efektywniejsza, lepiej dostosowana do potrzeb i elastyczniejsza. Niebagatelne znaczenie ma tu fakt, że w przypadku druku 3D nie jest konieczne przygotowanie form wtryskowych, czy też zmiana form odlewniczych – co stanowi znaczącą część całkowitego kosztu produkcji.
Ponadto druk 3D daje możliwość tworzenia złożonych kształtów (np. z podcięciami lub zintegrowanymi kanałami i pustymi przestrzeniami), których wykonanie nie było możliwe przy użyciu dotychczasowych metod produkcji.
Jak już opisano we wstępie, drukarki 3D potrafią dziś tworzyć elementy o złożonych kształtach z różnych materiałów.
W przypadku niektórych metod druku finalny produkt powstaje poprzez całopowierzchniowe nakładanie warstw. Użyty do stabilizacji materiał po utwardzeniu zostaje odessany lub wydmuchany. Usuwanie nadmiaru materiału jest w niektórych drukarkach 3D realizowane przy użyciu zaworów zaciskowych AKO.
Szczególny rodzaj druku 3D stanowi tworzenie konturów. Tę metodę stosuje się przeważnie w branży budowlanej do wspomaganej komputerowo budowy np. całych budynków.
W porównaniu do już wspomnianego sposobu działania – tylko nieco w większej skali – kontury zaprojektowanego uprzednio cyfrowo budynku są nanoszone warstwa po warstwie przy użyciu sterowanej komputerowo dyszy. Zawory zaciskowe AKO Armaturen regulują podczas procesu między innymi dopływ i dozowanie specjalnego betonu, który jest nanoszony przez dysze. Dzięki wytrzymałemu i antyabrazyjnemu wewnętrznemu pierścieniowi zaworów zaciskowych, również w przypadku mocno abrazyjnych i powodujących zużycie materiałów budowlanych, można zapewnić długą żywotność zaworu. Kolejną zaleta zaworów zaciskowych w tworzeniu konturów, jest bezzatorowa konstrukcja zaworu. Dzięki gładkiej wewnętrznej stronie pierścienia zaworu i występującej zmianie powierzchni wywoływanej przez mechanizm otwierający i zamykający, osady i narosty są usuwane i odtransportowywane z zaworu natychmiast.
Dowiedz się w niniejszej analizie przypadku więcej o zastosowaniu zaworów zaciskowych z serii VMP w tworzeniu konturów - druku 3D budynków.
Dowiedz się więcej o zaworach zaciskowych z serii VMP w tworzeniu konturów...
Wiodący na świecie producent
40 lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa
600 nowych klientów rocznie
20.000 klientów na świecie
Wyjątkowa szybkość dostaw
< 0,2 % reklamacji
> 99 % zadowolonych klientów
30 dystrybutorów na świecie
Największy wybór produktów
10.000 wariantów zaworów zaciskowych
2.500 wariantów dostępnych na magazynie
100.000 sprzedanych jednostek rocznie
Szeroki zakres usług serwisowych
80 formatów CAD
32 filmów montażowych i animacji
16 wersji językowych dokumentacji