Dlaczego właśnie zawory zaciskowe AKO?

Zyskuj dzięki ofercie wiodącego producenta na świecie

Druk 3D elementów betonowych z użyciem zaworu zaciskowego AKO z serii VMP

AKO dostarczyło zawór zaciskowy do prototypu robota do druku 3D elementów betonowych. Zawór z serii VMP o średnicy znamionowej DN 25 został dostarczony z antyabrazyjnym pierścieniem, aby zapewnić długą żywotność i niezawodność. Ponadto na zaworze zamontowano układ bezpieczeństwa, który w razie awarii zasilania sprężonym powietrzem utrzymuje zawór w położeniu zamkniętym.

Robot do druku z zainstalowanym zaworem zaciskowym AKO pracuje z betonem wysokowartościowym z dodatkami wielkości rzędu 0,3 mm – 1 mm. Dlatego w przypadku tego abrazyjnego medium stosuje się odporny na ścieranie pierścień zaworu zaciskowego z wytrzymałego kauczuku naturalnego.

Pierwszy na świecie robot do druku 3D elementów z betonu już od dwóch lat jest w fazie testów i pod koniec 2018 roku powinien znaleźć się w sprzedaży na rynku. Za pomocą robota do drukowania – wyposażonego w zawór zaciskowy AKO – po wprowadzeniu na rynek możliwe będzie wykonywanie szeregu betonowych elementów bezpośrednio na miejscu. Począwszy od małych gotowych elementów betonowych, aż po elementy fasad drukarka 3D będzie wykonywać je na polecenie.

Dzięki sześcioosiowej ramie o wysokości człowieka, zamontowanej na konstrukcji przypominającej żuraw bramowy, robot do druku 3D powinien w szybki i elastyczny sposób wykonywać powierzone mu zadania. Beton natryskiwany jest przez dyszę drukującą (o średnicy ok. 10 mm) poprzez ruchy wahadłowe zgodnie z zadanym wymiarem i warstwa po warstwie „drukowany” jest żądany kształt lub trójwymiarowy obiekt. Zawór zaciskowy AKO z serii VMP jest tu zainstalowany przed dyszą drukującą i odpowiada za prawidłowe dozowanie i niezawodne zatrzymywanie i puszczanie strumienia wysokowartościowego betonu. Dzięki zamontowanemu odpornemu na ścieranie pierścieniowi zawór zaciskowy jest odporny na abrazyjne właściwości betonu z dodatkami.


Państwa zastosowanie jest podobne?
Chętnie doradzimy Państwu w kwestii zastosowania zaworów zaciskowych!

 

Podczas pierwszych dokładnych testów z zastosowaniem zaworu z siłownikiem pneumatycznym pojawiły się obawy o bezpieczeństwo, ponieważ nie było sposobu na bezpieczne odprowadzenie ewentualnego nadciśnienia w obrębie układu bez spowodowania uszkodzeń, ponieważ nadciśnienie skutkowało utratą sterowania nad siłownikiem pneumatycznym.

Rozważano wiele rozwiązań, ale ostateczny wybór padł na aktualnie zainstalowany zawór zaciskowy z serii VMP firmy AKO. Poprzez wydmuch sprężonego powietrza z zaworu zaciskowego nadciśnienie bez przeszkód może ujść z układu nie uszkadzając komponentów. W razie wzrostu ciśnienia do niebezpiecznego poziomu, może ono ujść automatycznie przez zawór zaciskowy, ponieważ od określonego poziomu ciśnienia różnicowego zawór zaczyna otwierać się samoczynnie. Kolejną kwestią na plus było zmniejszenie wagi, dzięki montażowi zaworu zaciskowego. Całkowity ciężar starej armatury regulacyjnej wynosił ponad 40 kilogramów, podczas gdy ciężar zaworu zaciskowego VMP to zaledwie 500 gram. Producentowi udało się pod tym względem uzyskać 98% obniżenie wagi.
Inżynier badawczy projektu:

  "Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainstalowanego zaworu zaciskowego oraz pod szczególnym wrażeniem różnorodności produktów AKO. Dobrze wiedzieć, że proces w przyszłości jest skalowalny, gdy będziemy potrzebować większych zaworów."

Zawór zaciskowy VMP025.03XK.72 w druku 3D / tworzeniu konturów

Wymagania:

 • Odporny na zużycie i niewymagający niemalże konserwacji zawór.
 • Drastyczne zmniejszenie wagi w porównaniu do poprzedniego zaworu.
 • Bezpieczne usuwanie nadciśnienia w obrębie układu
 • Zawór w przypadku spadku / awarii zasilania sprężonym powietrzem musi pozostać nadal zamknięty.

Osiągnięte cele:

 • Zastosowany odporny na zużycie pierścień z kauczuku naturalnego zapewnia długą żywotność i łatwą konserwację.
 • > 98 % obniżenie wagi w porównaniu do wcześniejszego modelu.
  Poprzedni zawór: 40 kg
  Zawór zaciskowy: 500 g
 • Zawór zaciskowy otwiera się automatycznie po osiągnięciu krytycznego ciśnienia roboczego (zbyt wysokiego ciśnienia różnicowego).
 • Zainstalowano układ bezpieczeństwa, aby w razie awarii zasilania sprężonym powietrzem / niespodziewanego spadku ciśnienia zawór zaciskowy pozostał zamknięty.

Medium:
szlam betonowy,
wysokowartościowy beton

Wielkość ziarna:
0,3 mm - 1,0 mm

Temperatura procesu:
temperatura otoczenia

Normalne położenie:
zamknięty

Opcja dodatkowa:
układ bezpieczeństwa

Konfiguracja zaworu:
Średnica znamionowa: DN 25
Seria: VMP
Obudowa: POM, czarny
Przyłącza: gwint wewnętrzny, POM, czarny
Pierścień: kauczuk naturalny

Oznaczenie zaworu
VMP025.03XK.72

Wiodący na świecie producent

39lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa

600nowych klientów rocznie

20.000klientów na świecie

Wyjątkowa szybkość dostaw

< 0,2 %reklamacji

> 99 %zadowolonych klientów

30dystrybutorów na świecie

Największy wybór produktów

10.000wariantów zaworów zaciskowych

2.500wariantów dostępnych na magazynie

100.000sprzedanych jednostek rocznie

Szeroki zakres usług serwisowych

80formatów CAD

32filmów montażowych i animacji

16wersji językowych dokumentacji