FAQ - Mechaniczny zawór zaciskowy

Informacje ogólne

W przeciwieństwie do pneumatycznego zaworu zaciskowego w przypadku mechanicznego zaworu zaciskowego wężowego pierścień elastomerowy/gumowy nie jest zaciskany przy pomocy sprężonego powietrza lub obojętnego gazu/cieczy lecz mechanicznie.

Zalety: Mechaniczne zawory zaciskowe wężowe poprzez łączniki otwierające pierścieni posiadają stałe połączenie z mechanizmem, dzięki czemu pierścień zaworu zaciskowego wężowego również po dłuższym zamknięciu powraca zawsze do pozycji wyjściowej i otwiera do pełnego przekroju/średnicy.

Mechaniczne zawory zaciskowe wężowe nadają się lepiej do regulacji przepływu lub położenia. Można je obsługiwać ręcznie za pomocą koła ręcznego oraz można je wyposażyć w różne napędy.

Długości montażowe mechanicznych zaworów zaciskowych różnią się w zależności od serii. Sterowane mechanicznie zawory zaciskowe z serii RV są dostępne w długościach montażowych zgodnych z DIN 3202 F5/F15, ASME B16 i/lub ISO5752 tabela 6. Długości montażowe zaworów zaciskowych wężowych OV nie podlegają żadnej normie.

Czasy zamykania mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych zależą od średnicy znamionowej i napędu. Zasadniczo czasy zamykania elektrycznych napędów nastawczych są znacznie dłuższe niż w przypadku napędów pneumatycznych. Czasy zamykania napędów pneumatycznych są porównywalne ze współczynnikiem 1,5 -2 pneumatycznych zaworów zaciskowych. W sprawie konkretnego przypadku prosimy o kontakt naszym działem sprzedaży.

Tak, mechaniczne zawory zaciskowe są dostępne z zabezpieczeniem "Fail safe" w postaci zamykanych siłą sprężyny siłowników pneumatycznych.

Mechaniczne zawory zaciskowe wężowe z serii OV doskonale sprawdzają się w zakresie niskociśnieniowym oferując jednocześnie idealny stosunek jakości do ceny. Ponadto zawory zaciskowe wężowe z serii OV posiadają aluminiową obudowę, co ułatwia montaż i pozwala zaoszczędzić na kosztach logistycznych. W przypadku wyższych zakresów ciśnień roboczych lub większych wymagań doskonale sprawdzają się zawory zaciskowe wężowe z serii RV. Ponadto należy podkreślić dostępność szeregu różnych wariantów. Oferujemy chyba największy wybór materiałów i możliwości podłączenia.

Nie da się udzielić na to pytanie ogólnie obowiązującej odpowiedzi. Silne drgania mogą doprowadzić do uszkodzeń, w szczególności gdy zawory zaciskowe wężowe pracują pod dużym obciążeniem. Nasz dział sprzedaży chętnie udzieli Państwu fachowej porady.

Tak, za pomocą mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych można uzyskać dowolne położenia pośrednie, w idealnym przypadku przy użyciu pneumatycznego regulatora położenia lub elektrycznego napędu nastawczego z funkcją regulacji. Ponadto predefiniowane położenia pośrednie można ustawić za pomocą łączników zbliżeniowych.

W przypadku zaworów zaciskowych wężowych z serii OV o średnicy znamionowej do DN50 zawory posiadają trzpień pozycyjny. Na zamówienie można go zamontować również w przypadku większych średnic znamionowych.

Funkcja i technika

Siłownik w celu wytłumienia ruchu można zasilić powietrzem również po stronie sprężyny.

Tak, z reguły można tak założyć. Wyjątek jest możliwy, w przypadku przerwania połączenia z dociskami pierścienia, np. w razie przeciążenia pierścienia oraz oderwania łączników otwierających.

Mechaniczne zawory zaciskowe wężowe z serii OV można stosować w zależności od średnicy znamionowej przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 5 bar. Mechaniczne zawory zaciskowe wężowe z serii RV są dostępne klasach ciśnieniowych do ciśnień roboczych 6 bar, 10 bar, 16 bar, 25 bar und 40 bar.

Zarówno do napędów pneumatycznych jak i elektrycznych AKO oferuje odpowiednie warianty akcesoriów, z wykorzystaniem których poprzez prądowe wejście sygnałowe 4..20mA można zrealizować najprzeróżniejsze zadania regulacyjne.

W przypadku regulacji położenia za pomocą wejściowego sygnału prądowego ustawia się procentowy stopień otwarcia armatury i utrzymuje na stałym poziomie również w przypadku wahań ciśnienia medium.

W przypadku elektrycznego napędu silnikowego dzięki samohamownemu wrzecionu w przypadku tego wariantu regulacji nie zachodzi cykl zmiany obciążenia.

W przypadku regulacji przepływu za pomocą nadrzędnego układu pomiaru przepływu celem celu stabilizacji wybranej prędkości przepływu sygnał wejściowy jest dostosowywany do danych zmian. Napęd jest dlatego narażony na cykle zmiany obciążenia i odpowiednio do tego skonstruowany.

Zakresy zastosowania

Każdy mechaniczny zawór zaciskowy wężowy posiada pewne zalety i ograniczenia, które należy skonfrontować z występującymi warunkami na miejscu. Nasz dział sprzedaży chętnie udzieli Państwu fachowej porady.

Pewną wartością jest -10°C. Z doświadczenia wiemy jednak, że mechaniczne zawory zaciskowe wężowe działają doskonale również w niższych temperaturach.

Mechaniczny zawór zaciskowy można zastosować również w przypadku niewielkiej próżni do maks. 100-150mbar. W przypadku zastosowań z większą próżnią prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży, który chętnie udzieli Państwu fachowej porady.

Obsługiwane ręcznie zawory zaciskowe wężowe stosuje się przeważnie tam, gdzie ze względu na rzadką potrzebę obsługi automatyzacja jest zbędna. Kolejną zaletę stanowi samohamowne wrzeciono, które gwarantuje brak zmian ustawionych położeń pośrednich na skutek wahań ciśnienia medium.

Konserwacja

Tak, wszystkie pierścienie mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych można wymienić na miejscu bez użycia specjalnych narzędzi. Na naszej stronie internetowej w dziale "Do pobrania" udostępniliśmy instrukcje montażu oraz filmy montażowe do wszystkich typów zaworów zaciskowych.

Ponieważ w przypadku mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych kontakt z produktem w strumieniu produktu ma jedynie pierścień elastomerowy/gumowy, z reguły tylko pierścień uważa się za część zamienną/zużywalną. Nieocenioną pomocą stanowią instrukcje montażu dostępne w 12 językach oraz filmy wideo dostępne online na naszej stronie internetowej prezentujące szczegółowo sposób wymiany pierścieni elastomerowych/gumowych.

Sterowanie i akcesoria

Posiadamy na magazynie zapas odpowiednich akcesoriów do szeregu różnych zastosowań. Często kupowanymi komponentami są zawory elektromagnetyczne, regulatory ciśnienia / regulatory z filtrem, łączniki / czujniki zbliżeniowe, pneumatyczne regulatory położenia itp.

Materiały

Dla mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych z serii OV dostępne jest aluminium. Dla mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych z serii RV można wybrać żeliwo szare, stal lub stal szlachetną.

W przypadku mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych z serii OV można wybrać spośród takich materiałów jak guma naturalna, EPDM, EPDM do produktów spożywczych, neopren lub nitryl. W przypadku mechanicznych zaworów zaciskowych wężowych z serii RV można wybrać spośród takich materiałów jak guma naturalna do produktów spożywczych, EPDM, EPDM do produktów spożywczych, nitryl, butyl lub viton.

Są to proszkowe powłoki lakiernicze zgodne ze standardami przemysłowymi. Zawory zaciskowe OV są standardowo polakierowane na pomarańczowo w kolorze (RAL2009), natomiast zawory zaciskowe RV na niebiesko w kolorze (RAL5015). Brak jest specjalnych kart charakterystyki dla powłok lakierniczych.

Wiodący na świecie producent

39lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa

600nowych klientów rocznie

20.000klientów na świecie

Wyjątkowa szybkość dostaw

< 0,2 %reklamacji

> 99 %zadowolonych klientów

30dystrybutorów na świecie

Największy wybór produktów

10.000wariantów zaworów zaciskowych

2.500wariantów dostępnych na magazynie

100.000sprzedanych jednostek rocznie

Szeroki zakres usług serwisowych

80formatów CAD

32filmów montażowych i animacji

16wersji językowych dokumentacji