FAQ - Zawory przelewowe

Informacje ogólne

Charakterystyka zadziałania/otwierania zależy w dużej mierze od średnicy znamionowej zaworu zaciskowego i ciśnienia początkowego/ciśnienia zamykania. Im mniejsza średnica znamionowa zaworu zaciskowego, tym mniejsza czułość pod względem zadziałania/otwierania. Im wyższe ciśnienie wstępne/ciśnienie zamykające, tym większa czułość pod względem zadziałania/otwierania. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Przestaje wówczas spełniać swoją funkcję i należy niezwłocznie go wymienić.

Zasadniczo każdy pneumatyczny zawór zaciskowy można zastosować jako zawór przelewowy.

Stosowanie zaworów zaciskowych AKO jako zaworów przelewowych niesie ze sobą szereg zalet zaworu zaciskowego. Jest to przede wszystkim swobodny przelot, brak zatorów, łatwość konserwacji, duża żywotność i niskie zużycie oraz fakt, że zawory przelewowego AKO nie wymagają wymiany po jednorazowym zadziałaniu jak przykładowo w przypadku zaworów z płytkami bezpieczeństwa.

Za pomocą presostatów można stwierdzić przede wszystkim wzrost a także spadek ciśnienia roboczego. Ponadto monitorowane są stany załączenia zaworu przelewowego.

LV = powietrze obecne

LNV = powietrze nieobecne

W przypadku typu LV odpada regularne ręczne dopompowywanie sprężonego powietrza przez stały układ zasilania sprężonym powietrzem. Dlatego w przypadku dostępnego powietrza sterujące należy preferować ten typ.

Dzięki dodatkowemu regulatorowi ciśnienia i stałemu zasilaniu w powietrze w przypadku typu LV, ciśnienie zamykające zaworu zaciskowego jest utrzymywane na stałym poziomie. W przypadku typu LNV sprężone powietrze jest magazynowane w zaworze zaciskowym i dlatego należy je regularnie sprawdzać i w razie potrzeby dopompować. Poza tym sposób działania jest identyczny. Sprawdzamy na miejscu, czy dostępne jest powietrze (LV) czy nie (LNV), w oparciu o to dobieramy zespół przelewowy.

W przypadku typu LNV presostat spełnia jeszcze ważniejszą rolę, ponieważ pozwala dodatkowo na sygnalizację wymaganego dopompowania.

Zakresy zastosowania

Dzięki zaletom zaworów zaciskowych zawór przelewowy można stosować do szeregu różnych mediów. Dzięki swoim właściwościom, takim jak na przykład swobodny przelot, nadaje się on w szczególności do zawiesin, zanieczyszczonych cieczy, włóknistych mediów jak również mediów o dużej lepkości. W celu dobrania najbardziej odpowiedniej specyfikacji zaworu zaciskowego i zespołu przelewowego prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Funkcja i technika

Sterowany pneumatycznie zawór zaciskowy jest zamykany przedefiniowanym ciśnieniem zamykającym/sterującym. Predefiniowane ciśnienie zamykające/sterujące jest zależne od pożądanego normalnego ciśnienia roboczego w instalacji. Predefiniowane ciśnienie zamykające sterujące zaworu zaciskowego oblicza się biorąc ciśnienie robocze + 2-2,5 ciśnienia różnicowego zaworu zaciskowego. W przypadku wzrostu ciśnienia roboczego powyżej normalnego stanu, pierścień zaworu zaciskowego zaczyna się otwierać i niepożądane nadciśnienie może ujść poprzez otwierający się zawór zaciskowy w bypassie. Gdy ciśnienie robocze spada z powrotem, zawór zaciskowy zamyka automatycznie. Zainstalowane jednostki pozwalają na odczyt ciśnień i utrzymują przez określony czas powietrze w zaworze zaciskowym. W przypadku zaworów zaciskowych AKO można połączyć dowolny pneumatyczny zawór zaciskowy z jednostką sterowania ciśnieniem (tak zwanym zespołem przelewowym).

Maksymalne ciśnienie robocze zależy od typu zaworu zaciskowego. Obowiązują informacje podane we odpowiedniej karcie danych (3,5 do 6 bar)

Tak, zawory przelewowe zamykają automatycznie z powrotem po ustąpieniu nadciśnienia i powrocie normalnego ciśnienia roboczego.

Wiodący na świecie producent

39lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa

600nowych klientów rocznie

20.000klientów na świecie

Wyjątkowa szybkość dostaw

< 0,2 %reklamacji

> 99 %zadowolonych klientów

30dystrybutorów na świecie

Największy wybór produktów

10.000wariantów zaworów zaciskowych

2.500wariantów dostępnych na magazynie

100.000sprzedanych jednostek rocznie

Szeroki zakres usług serwisowych

80formatów CAD

32filmów montażowych i animacji

16wersji językowych dokumentacji